Autorius: Denis Vejas

Vieta: Baro „Nauji vėjai“ vitrinos (Gedimino pr. 27, Vilnius)

Laikas: Spalio 11- 31 d.

Paroda nemokama ir atvira visiems bet kuriuo paros metu

Mirusiųjų diena (isp. „El Día de los Muertos“) – tai Mesoamerikiečių ritualo, Europos religijos ir ispanų kultūros šventė Meksikoje, kurios metu, kaip tikima, mirusių sielos grįžta į žemę susitikimui su artimaisiais. Anot tradicijų, spalio 31-osios vidurnaktį yra atveriami dangaus vartai ir rengiama tris paras trunkanti šventė: švenčiamos gyvųjų ir mirusiųjų jungtuvės.

Šventės metu visa Meksika nusidažo oranžine spalva – gatves užplūsta ryškios gėlės Flor de la Muerte (liet. Mirties gėlė), kurių kvapas ir spalva mirusiųjų sieloms padeda rasti kelią į namus. Visoje šalyje – nuo kapinių iki centrinių miestų gatvių – statomi gėlėmis puošti altoriai su vaišių, gėrimų, tabako ir žvakių aukurais: taip mirusieji gali pasidžiaugti žemiško gyvenimo malonumais.

Mirusiųjų diena – ryški meksikiečių požiūrio į mirtį išraiška. Nuo actekų laikų Meksikoje tikima, jog mirtis nėra galutinis gyvenimo taškas, bet perėjimas į kitus pomirtinio gyvenimo etapus. Užuot gedėję, žmonės renkasi švęsti gyvenimą, taip išreikšdami pagarbą mirčiai ir primindami, kad visi prieš ją lygūs.

Katrinų paradas Morelijoje. Morelija, Michiocano valstija

Mirusiųjų šventės simbolis – elegantiškas moters skeletas, vadinamas Katrina. Katrinos įvaizdis buvo sukurtas šešioliktame amžiuje, tų laikų laikraščių karikatūristo Josė Pasados. Piešdamas gracingų, lengvų formų skeletus, kurie užsiima įvairia veikla, menininkas norėjo pašiepti aukštųjų klasių tuštybę ir parodyti, jog mirties akivaizdoje visi tampa lygūs. Vėliau Katrinos personažą išvystė Diego Rivieras. Laikui bėgant Katrina tapo Mirusiųjų šventės ikona visoje Meksikoje.

Nuotraukose įamžintos Mirusiųjų dienos šventės Michiocano valstijoje akimirkos. 2019 m. lapkritį lankiausi Michiocano sostinėje Morelijoje, kur dokumentavau šiuolaikišką miesto šventę, turinčią didžiausią šalyje Katrinų paradą. Kita nuotraukų dalis vaizduoja Mirusiųjų šventės ypatybes tradiciniuose Perepechua bendruomenių kaimeliuose aplink Patzcuaro ežerą – viename labiausiai šventės tradicijas išsaugojusių Meksikos regionių.“                                                                                

2019 m. lapkritis. Meksika, Michiocano valstija

Parodos partneriai: